piątek, 19 października 2018

Efektywna nauka języka hiszpańskiego!

To prawda, że hiszpańska gramatyka do najłatwiejszych nie należy, ale przynajmniej na początku nauki nie jest taka skomplikowana. Pamiętaj, jeśli jesteś Polakiem/Polką wszystkie inne języki wydają się bajecznie proste!

Co zrobić, żeby szybciej, efektywniej nauczyć się języka i nie zniechęcić? 

    1. Na początku rzeczy proste

Przede wszystkim nie zaczynać od rzeczy trudnych typu odmiana czasowników we wszystkich możliwych czasach! Powoli, nie wszystkich czasów się nawet używa na co dzień. A od patrzenie w tabelki odmian można dostać oczopląsu.

2. Cudów nie ma.

Cuda nie istnieją i żaden kurs, żaden nauczyciel nie nauczy się za nas, po lekcji trzeba samemu pracować, robić ćwiczenia, powtarzać słówka. Nikt za nas tego nie zrobi.

3. Muzyka dobra na wszystko

Polecam słuchanie muzyki, tłumaczenie piosenek i śpiewanie, to najlepsza metoda na zapamiętywanie słówek. Odradzam tłumaczenia piosenek Shakiry, z pięknym castellano mają one niewiele wspólnego.  Zachęcam zajrzeć tu, lista 10 piosenek, które ułatwiają naukę hiszpańskiego: https://www.1001reasonstolearnspanish.com/10-canciones-para-aprender-espanol/
 
4. Czytanie książek, prasy po hiszpańsku

Jeśli chodzi o książki, to dostosowane do naszego poziomu, na pewno nie zaczynać od Cervantesa. Prasa też na początku mniej ambitna, proste artykuły. Polecam poszukać na przykład na tym portalu: https://www.practicaespanol.com/

5.  Jasno sprecyzowany cel

Żeby nauka była skuteczna, trzeba wiedzieć po co chcemy znać język hiszpański. Dobra motywacja to podstawa. Inaczej się uczymy wiedząc, że robimy to dla przyjemności, a inaczej wiedząc, że zaraz wyprowadzimy się do danego kraju i bez języka ani rusz.


6. Mów! Mów! Mów!

Najważniejsze to, aby jak najszybciej zacząć mówić, z błędami, dukając, powoli, ale mówić. Trzymanie buzi na kłódkę w obawie, że źle coś powiemy, nie ułatwi nauki. Kto się nie popełnia błędów, ten się nie nauczy!

Serdecznie zapraszam na lekcje do mnie (kontakt: annakoronowska@hotmail.com https://www.facebook.com/annakoronowskahiszpanski/) i wszystkim życzę powodzenia w nauce!
 

4 komentarze:

  1. Świetne porady, które przydadzą się w nauce każdego języka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba najważniejsze jest przełamanie tej granicy nieśmiałości w mówieniu i myślenia o tym co inni sobie o nas pomyślą. Chyba my Polacy mamy z tym duży problem. Gdy jednak zaczniemy już coś "dukać" w obcym języku z czasem jest już coraz łatwiej . Co więcej pamietajmy, że praktycznie nigdy( przynajmniej tak mi się wydaje ) obcokrajowcy nie wyśmiewają się z osób które próbują używać ich rodowitego jezyka, wręcz przeciwnie są dumni, że ktoś próbuje go używać! Czy jeżeli ktoś zapyta nas o drogę - po polsku np. Być tu ulica xyz patrzymy na niego z oburzeniem ? Nie , wręcz przeciwnie jeszcze bardziej chcemy mu pomoc ! To samo działa w druga stronę ! Dlatego zaczynamy mówić ! na Withoutplanforlife.blogspot.com trochę o mojej przygodzie z językiem hiszpańskim jako uzupełnienie posta Ani :)

    OdpowiedzUsuń
  3. W moim przypadku bardzo efektywna nauka odbywa się bezpośrednio w moim domu. Mam odpowiednie programy do nauki języka hiszpańskiego https://www.jezykiobce.pl/s/63/program-do-nauki-hiszpanskiego i to właśnie najchętniej z nich się uczę.

    OdpowiedzUsuń